Select your location

Current location: Coventry

Spring Election Results

A massive thank you needs to go out to all those who engaged with the elections process, we are happy to say it was our largest election in recent memory with 6488 students casting 34,922 votes for 36 different positions!  

A special mention need to go out to the staff of CUSU, from different departments, who helped on the voting booths through the week, we could not achieve these numbers without you.

If you have any complaints regarding the elections please email elections.su@coventry.ac.uk by Midday Wednesday 25th of March. For more information regarding the complaints process click here 

So onto the results! We have three ways you can engage with the results:

Please remember that R.O.N. stands for Re-Open Nominations. 

Full Time Sabbatical Officers: 

President 

Candidates

  • Augustine Nwosu 

  • Sam Ahmed 

  • George Alexandru Ion 

  • R.O.N. 

Elected

  • Augustine Nwosu 

Vice President for Education 

Candidates

  • Tasnim Zannat 

  • Catarina Fernandes Cardoso 

  • Obinna Okereke 

  • Ayo Adio 

  • R.O.N. 

Elected

  • Obinna Okereke 

Vice President for Welfare and Inclusion 

Candidates

  • Abbey (Abimbola Ojo) 

  • Daniel Eneojo Omata 

  • Anthonia Chisom Ossai 

  • Cheuk Sing Wong (Jeffri) 

  • Afnan Mujali Ahmad Amaireh 

  • Belgique Mendy 

  • R.O.N. 

Elected

  • Abbey (Abimbola Ojo) 

Vice President for Activities 

Candidates

  • Jurgita Cestauskaite 

  • Favour Sanusi 

  • Chand Dhot 

  • R.O.N. 

Elected

  • Favour Sanusi 

Sport and Wellbeing Officer 

Candidates

  • AJ Sam 

  • Benny B.D. Fekosufa 

  • Carolina Falcato 

  • Siddharth Das 

  • Imogen Riches 

  • Sebastian Hartwell 

  • R.O.N. 

Elected

  • AJ Sam

Postgraduate Officer 

Candidates

  • Nana Bamfo 

  • Lettro Marie Ahouma 

  • R.O.N. 

Elected

  • Nana Bamfo 

Internationalisation and Culture Officer 

Candidates

  • Rufaro Michelle Majora 

  • George Okata Jnr. 

  • Dubbie Ezike (Panda) 

  • Aum Sai Krishna Gadi 

  • Sindhu Priya Ravi Chandran 

  • Ore Ayo-Lawal 

  • Godspower Tamarakuro Thikan (GP) 

  • R.O.N. 

Elected

  • George Okata Jnr. 

Faculty Officers: 

EEC Faculty Officer 

Candidates

  • Catarina Fernandes Cardoso 

  • Adhish Rajinish Wali 

  • Isreal Asemota 

  • Eze Ihua-Maduenyi 

  • Mohamed Elbakary 

  • Aum Sai Krishna Gadi 

  • Alastair Holland 

  • R.O.N. 

Elected

  • Catarina Fernandes Cardoso 

FAH Faculty Officer 

Candidates

  • Aksshat Goel 

  • Christopher O. Ibi 

  • Kinga Ambrozkiewicz 

  • Adam Khan 

  • Singhu Priya Ravi Chandran 

  • Mariam Mahammedtaj Abdurahman 

  • R.O.N. 

Elected

  • Mariam Mahammedtaj Abdurahman 

FBL Faculty Officer 

Candidates

  • Milena Katerina Maria Damjanovic 

  • Alexandru Popescu 

  • Raquel Goden 

  • Jemma English 

  • R.O.N 

Elected

  • Jemma English 

HLS Faculty Officer 

Candidates

  • Anam Rhaza 

  • Joshua McFadden 

  • Tina Wong 

  • John Osaro 

  • Adetoyin Adesoji 

  • Maria Connolly 

  • R.O.N. 

Elected

  • Joshua McFadden 

Coventry University London Officers

Coventry University London Campus Officer 

Candidates

  • Sheikh Waqas Zaheer 

  • Abidul Islam 

  • Muhammad Bin Asad Muazzam 

  • R.O.N. 

Elected

  • Muhammad Bin Asad Muazzam 

Coventry University London Activities Officer 

Candidates

  • Roohi Phougat 

  • Mustafa-Wasim Peerzada 

  • Ban Ameen 

  • R.O.N. 

Elected

  • Ban Ameen 

Coventry University London Education Officer 

Candidates

  • Cyrus Remedios 

  • Tarun Jain 

  • R.O.N. 

Elected

  • Cyrus Remedios 

Coventry University London Welfare & Inclusion Officer 

Candidates

  • Syed Mustafa Hasan 

  • R.O.N. 

Elected

  • Syed Mustafa Hasan 

CU Coventry Officers

CU Coventry Campus Officer

Candidates

  • Rina M Ndebe 

  • Hanea Tamer 

  • R.O.N. 

Elected

  • Rina M Ndebe 

CU Coventry Education Officer 

Candidates

  • Mark Atkins 

  • Linda Dwamenah Boateng 

  • R.O.N 

Elected

  • Linda Dwamenah Boateng 

CU Coventry Welfare & Inclusion Officer 

Candidates

  • Lauren Ramsey 

  • R.O.N. 

Elected

  • Lauren Ramsey 

CU London Officers

CU London Campus Officer 

Candidates

  • Omar Sharif 

  • Ada Cenaj 

  • Waliu Olalekan Rabiu 

  • R.O.N 

Elected

  • Ada Cenaj 

CU London Education Officer 

Candidates

  • Kelly Childs 

  • George Alexandru Ion 

  • R.O.N. 

Elected

  • George Alexandru Ion 

CU London Activities Officer 

Candidates

  • Zara Ali 

  • R.O.N. 

Elected

  • Zara Ali 

CU London Welfare & Inclusion Officer 

Candidates

  • Siobane Irish M Aguac 

  • R.O.N. 

Elected

  • Siobane Irish M Aguac 

CU Scarborough Officers 

CU Scarborough Campus Officer 

 Candidates

  • Cat Drake 

  • James Andrew Gilchrist 

  • R.O.N 

Elected

  • Cat Drake 

CU Scarborough Welfare & Inclusion Officer 

Candidates

  • Lucy Silver 

  • R.O.N. 

Elected

  • Lucy Silver 

School Education Reps

School of Art and Design Education Rep 

Candidates

  • Niamh Stephenson 

  • Kinga Ambrozkiewicz 

  • Labeeb Akif Lutfi Khasawneh 

  • Twisha Bharatbhai Pambhar 

  • Wing Yan Wong 

  • Shihuai Lu 

  • Sindhu Priya Ravi Chandran 

  • Oluwapelumi Oluwadamilare Olubori 

  • R.O.N 

Elected

  • Wing Yan Wong 

School of Computing, Electronics & Mathematics Education Rep 

Candidates

  • Adhish Rajinish Wali 

  • Abdul Qureshi 

  • Roxanne Kirezi Rugema 

  • Shuaib Nasir 

  • R.O.N 

Elected

  • Ashish Rajinish Wali 

Coventry Law School Education Rep 

Candidates

  • Mariam Bhayat 

  • Caroline Teixeira Gouveia 

  • Iman Abdulrahim Ibrahim 

  • R.O.N 

Elected

  • Mariam Bhayat 

School of Economics, Finance and Accounting Education Rep 

Candidates

  • Subhan Arafat 

  • Milena Katerina Maria Damjanovic 

  • Leonor Serina Ribeiro 

  • Brenda Kimani 

  • Prince Ola Fordjour 

  • Sharonne Maliki Mulumba 

  • R.O.N 

Elected

  • Milena Katerina Maria Damjanovic 

School of Energy, Construction & Environment Education Rep 

Candidates

  • Israel Asemota 

  • R.O.N 

Elected

  • Israel Asemota 

School of Humanities Education Rep 

Candidates

  • Adam Khan 

  • Julia Reszka 

  • Jeremiasz Krynicki 

  • MD Masum Billah 

  • R.O.N 

Elected

  • Adam Khan 

School of Life Sciences Education Rep 

Candidates

  • Farrah Khan 

  • Alexandra Sofia Protopapa 

  • Aditya Rohith Subhash Muntha 

  • Andrei Ichim 

  • Afnan Mujali Ahmad Amaireh 

  • Adetoyin Adesoji 

  • Nkeiruka Laura Onyinyechukwu 

  • R.O.N 

Elected

  • Aditya Rohith Subhash Muntha 

School of Marketing and Management Education Rep 

Candidates

  • Alexandru Popescu 

  • Petronela Talmaciu 

  • Chinemerem Kelechi Nwandu 

  • Tiago Filipe Clara Costa 

  • Sara Kordoghliazar 

  • R.O.N 

Elected

  • Alexandru Popescu 

School of Mechanical, Aerospace and Automotive Engineering Education Rep 

Candidates

  • Andrei-Madalin Sapasu 

  • David Olajuwon Aruna 

  • Nicole Ndu-Nwogu 

  • Nikhil Keleginmath 

  • Indroneel Panday 

  • Mohamed Elbakary 

  • Onam Kashyap 

Elected

  • Andrei-Madalin Sapasu 

School of Media and Performing Arts Education Rep 

Candidates

  • Syed Ali Sultan 

  • Ryan Chamberlain 

  • Minchae Jun 

Elected

  • Minchae Jun 

School of Strategy and Leadership Education Rep 

Candidates

  • Sejal Amol Kondekar 

  • BeastMaster64 Podgorski 

  • Juan Andres Arias Bautista 

  • Ming-Hsiang Lin 

  • Raquel Goden 

  • Beatriz Maria Lima Mendes 

Elected

  • Juan Andres Arias Bautista